REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS RP-1E (archiwalny) Wniosek o emeryturę

Osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury musi dostarczyć do ZUS wniosek o emeryturę wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Do wniosku o emeryturę należy dołaczyć: 
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych - druk ZUS Rp-6,
- zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) bądź inne dokumenty właściwych organów, urzędów czy organizacji potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe,
- zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Polsce - druk ZUS Rp-7.
- jeśli wnioskodawca, który ubiega się o przyznanie emerytury, mieszka w Polsce i posiada okresy ubezpieczenia za granicą i w Polsce, powinien dołączyć formularz unijny - E 207 PL 'Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej' (w Polsce i za granicą).
Dokumentem honorowanym przez ZUS jest również legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości osiąganych zarobków.
 
O emeryturę może wnioskować wyłącznie osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik. Wniosek o emeryturę należy złożyć w organie rentowym właściwym ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały zainteresowanego, bezpośrednio lub w przypadku niektórych wniosków o emeryturę - za pośrednictwem pracodawcy.
 
Pracodawcy (z wyłączeniem zleceniodawców, osób fizycznych zatrudniających pracowników w liczbie mniejszej niż 20) są zobowiązani do przygotowania wniosku o emeryturę i przedłożenia go - za zgodą pracownika - organowi rentowemu, nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.

REKLAMA