REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

GUS F-02 (2012) (archiwalny) Statystyczne sprawozdanie finansowe

Statystyczne sprawozdanie finansowe za 2012 rok należało składać do 30 kwietnia 2013 r. z danymi za rok 2012. Składane było w terminie od 13-03-2013 do 30-04-2013.
Obowiązek przekazywania danych statystycznych wynika z art. 30 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2012 (Dz. U. Nr 173, poz. 1030, z późn. zm.).  
W części I sprawozdania należy podać podstawowe dane o przedsiębiorstwie.
W e-mailu każdy znak powinien zostać wpisany w odrębnej kratce.
W pozycji 3 należy otoczyć kółkiem jeden z podanych kodów, przy czym poszczególne kody oznaczają:
  1. Kod 11 – podmiot aktywny – prowadzący działalność
    Dotyczy podmiotów ukonstytuowanych zgodnie z przepisami prawa polskiego uzyskujących (w okresie objętym sprawozdaniem) przychody z działalności, dla której prowadzenia powstały lub zostały utworzone.
  2.  Kod 12 – podmiot aktywny – w budowie, organizujący się
    Dotyczy podmiotów ukonstytuowanych zgodnie z przepisami prawa polskiego, które nie uzyskały jeszcze (w okresie objętym sprawozdaniem) przychodów z działalności, dla której prowadzenia powstały lub zostały utworzone.
    W szczególności dotyczy to podmiotów: 
    - budujących (organizujących) swoje zakłady, fabryki itp. formy organizacyjne dla prowadzenia przyszłej działalności, ponoszących jedynie koszty,
    - prowadzących już działalność, ale nieuzyskujących jeszcze z niej przychodów. 
  3. Kod 13 – podmiot aktywny – w stanie likwidacji
    Dotyczy podmiotów, które 31 XII są w stanie likwidacji, prowadzą nadal działalność i w okresie objętym sprawozdaniem uzyskiwały z niej przychody.
  4. Kod 14 – podmiot aktywny – w stanie upadłości
    Dotyczy podmiotów, które 31 XII są w stanie upadłości, prowadzą nadal działalność i w okresie objętym sprawozdaniem uzyskiwały z niej przychody.
  5. Kod 21 – podmiot nieaktywny – jeszcze nie podjął działalności
    Dotyczy podmiotów ukonstytuowanych zgodnie z przepisami prawa polskiego, które nie podjęły żadnych działań na rzecz działalności, dla której prowadzenia powstały lub zostały utworzone.
  6. Kod 23 – podmiot nieaktywny – w stanie likwidacji
    Dotyczy podmiotów, które 31 XII są w stanie likwidacji i nie prowadziły, w okresie objętym sprawozdaniem, działalności, dla której powstały.
  7. Kod 24 – podmiot nieaktywny – w stanie upadłości
    Dotyczy podmiotów, które 31 XII są w stanie upadłości i nie prowadziły, w okresie objętym sprawozdaniem, działalności, dla której prowadzenia powstały.
  8. Kod 25 – podmiot nieaktywny – z zawieszoną działalnością
    Dotyczy podmiotów, które 31 XII mają zawieszoną działalność.
  9. Kod 26 – podmiot nieaktywny – z zakończoną działalnością (niewyrejestrowany z rejestru sądowego/ewidencji)
    Dotyczy podmiotów, które zakończyły definitywnie działalność, ale nie dopełniły obowiązku zgłoszenia wniosku o wykreślenie z rejestru sądowego/ewidencji.

W punkcie 5 należy zaznaczyć czy przedsiębiorstwo poniosło nakłady na działalność badawczo-rozwojową, przy czym: nakłady wewnętrzne na działalność B+R, oznaczają nakłady poniesione w roku sprawozdawczym na prace 12 B+R wykonane w jednostce sprawozdawczej, niezależnie od źródła pochodzenia środków. Nakłady wewnętrzne na prace B+R obejmują zarówno nakłady bieżące, jak i nakłady inwestycyjne na środki trwałe związane z działalnością B+R, lecz nie obejmują amortyzacji tych środków. Nakłady te podaje się w ujęciu brutto, nawet jeśli aktualne koszty mogły być niższe z powodu ulg czy rabatów przyznanych po wykonaniu prac B+R, nakłady zewnętrzne na działalność B+R, oznaczają nakłady poniesione w roku sprawozdawczym na prace B+R wykonane poza jednostką sprawozdawczą przez innych wykonawców (podwykonawców) krajowych i od nich nabyte oraz nakłady poniesione przez jednostkę sprawozdawczą na prace B+R wykonane za granicą według źródeł ich nabycia. Do nakładów zewnętrznych zalicza się również składki oraz inne środki przekazywane na rzecz międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń naukowych, takich jak np.: CERN, ESF, Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych itp. (w części dotyczącej działalności B+R).

W części  II należy wypełnić bilans i rachunek zysków i strat.  

Formularz został dostosowany do wzoru zawartego w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.

Podmioty prowadzące księgi rachunkowe przekazują dla statystyki bilans i rachunek zysków i strat według załączonego wzoru. Dział 2 zawiera tylko jedną, porównawczą wersję rachunku zysków i strat (dane z rachunku porównawczego oraz dane uzupełniające są niezbędne do wyliczeń produktu krajowego brutto).

Wszystkie podmioty wypełniają zarówno wiersze oznaczone literami i cyframi rzymskimi, jak i wiersze bez oznaczeń.

W przypadku gdy informacja w danym wierszu nie występuje, ten wiersz się pomija.

Jednostki prowadzące rachunkowość zgodnie z MSR\MSSF podają w poszczególnych pozycjach bilansu oraz rachunku zysków i strat dane zgodne z zasadami MSR.

Natomiast podmioty prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów zaznaczają w pytaniu 1 symbol 2 i wypełniają wiersz 27 rubryki 1 i 2 w dziale 1, wiersze 01, 09, 62 w dziale 2 oraz wiersze 69, 70, 71 i 72 danych uzupełniających do działu 2 (zgodnie z objaśnieniami zawartymi na ostatnich stronach tych objaśnień).

Podmioty posiadające oddziały (zakłady) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przekazują bilans i rachunek zysków i strat łącznie z danymi z tych oddziałów (zakładów). 

Dalsze szczegółowe objaśnienia dołączone są do formularza F-02.
http://form.stat.gov.pl

REKLAMA