REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoNP (archiwalny) Wniosek o nadanie/zmianę numeru PESEL

W jaki sposób powstaje zbiór PESEL?
Źródłem zasilania zbioru PESEL są organy gminy, które na mocy art. 46 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 o ewidencji ludności i dowodach osobistych prowadzą ewidencję ludności w formie gminnych zbiorów meldunkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 139 poz. 993 z późn. zm.).
Jakie informacje zawiera zbiór PESEL?
Zbiór PESEL – Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności prowadzony jest od 1979 roku i zawiera dane osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, osób ubiegających się o wydanie dowodu osobistego lub paszportu, a także osób, dla których odrębne przepisy przewidują potrzebę posiadania numeru PESEL.
Nadanie numeru PESEL

Numer PESEL nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych w formie czynności materialno–technicznej. Odmowa nadania numeru PESEL następuje w trybie decyzji administracyjnej wydanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Numer PESEL nadaje się:
a) obywatelom polskim zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, a także osobom ubiegającym się o wydanie dowodu osobistego – na wniosek organu gminy,
b) cudzoziemcom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące na podstawie art. 26 wyżej przytoczonej ustawy - na wniosek organu gminy,
c) obywatelom polskim i cudzoziemcom, którzy podlegają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, z wyłączeniem osób wymienionych w pkt. a) i b) – na wniosek płatnika składek ubezpieczeniowych,
d) obywatelom polskim zamieszkałym za granicą, ubiegającym się o wydanie paszportu – na wniosek polskiego konsula.

Dla osób, o  których mowa w pkt a i b, numer PESEL nadawany jest na wniosek właściwego organu gminy (przesyłany w drodze elektronicznej), w którym dokonano zameldowania na pobyt stały lub czasowy ponad 3 miesiące lub urząd ten jest właściwy do wydania dowodu osobistego.

Dla osób, o których mowa w pkt c numer PESEL nadawany jest na pisemny wniosek płatnika składek ubezpieczeniowych (np. pracodawcy, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) kierowany bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Do wniosku o nadanie numeru PESEL przesyłanego przez płatnika należy dołączyć kserokopię dokumentu tożsamości osoby, której ma być nadany numer PESEL, np. paszportu (w przypadku dzieci nie posiadających dokumentu tożsamości – odpis skrócony aktu urodzenia) oraz dokument potwierdzający zgłoszenie osoby do ubezpieczenia (w przypadku dzieci - dokument potwierdzający zgłoszenie rodzica).

Dla osób, o których mowa w pkt d numer PESEL nadawany jest na wniosek polskiego Konsula kraju miejsca pobytu zainteresowanej osoby (przesyłany w drodze elektronicznej). W konsulacie właściwym ze względu na miejsce pobytu osoba winna złożyć wniosek o wydanie paszportu, a z wnioskiem o nadanie numeru PESEL wystąpi wówczas Konsul.

Minister właściwy do spraw wewnętrznych może nadać numer PESEL osobom innym niż wymienione w pkt. 2 na ich pisemny wniosek, jeżeli odrębne przepisy przewidują potrzebę posiadania numeru PESEL przez te osoby.

Osoby, o których mowa, składają umotywowany pisemny wniosek wraz z odpisem skróconym aktu urodzenia, a w przypadku osób, które wstąpiły w związek małżeński – wraz z odpisem skróconym aktu małżeństwa opatrzonym adnotacją o aktualnie używanym nazwisku - bezpośrednio do ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Oznacza to, że  zainteresowanej osobie ciąży obowiązek umotywowania wniosku o nadanie numeru PESEL i wykazania, że numer PESEL jest jej niezbędny na podstawie innych przepisów (należy wskazać konkretny przepis prawa).

Pisemne wnioski o nadanie numeru PESEL kierowane do ministra właściwego spraw wewnętrznych należy przesyłać pod adres:
Departament Ewidencji Państwowych MSW,

ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa.
Tel.: +48 22 60-28-181.
Tel.: +48 22 60-28-208.
 
O nadaniu numeru PESEL minister właściwy do spraw wewnętrznych niezwłocznie powiadamia organy, o których mowa w punkcie 2 oraz wnioskodawców, o których mowa w punkcie 3.
 
Zmiana numeru PESEL:
Zmiany numeru dokonuje minister właściwy do spraw wewnętrznych w ściśle określonych przypadkach enumeratywnie wymienionych w art. 31b ust. 5 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, tj.:
  1. sprostowania daty urodzenia osoby, której był nadany,
  2. sprostowania oznaczenia lub zmiany płci osoby, dla której był nadany,
  3. sporządzenia nowego aktu urodzenia stosownie do przepisów ustawy z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm.),
  4. stwierdzenie faktu wprowadzenia w błąd organu co do tożsamości osoby, dla której był nadany.
Zmiana numeru PESEL następuje na pisemny umotywowany wniosek. Do zmiany numeru PESEL zastosowanie mają przepisy dot. nadania numeru PESEL.
https://msw.gov.pl

REKLAMA