REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Przepisy prawa nie przewidują sytuacji, w której strony umowy o pracę, mocą wspólnych jednorodnych interesów, nie mogły porozumieć się i rozwiązać umowy bez przewidzianego prawem okresu wypowiedzenia. Inaczej mówiąc dopuszczalna jest sytuacja, w której pracownik chroniony okresem wypowiedzenia zawiera z pracodawcą umowę wskazującą na porozumienie w zakresie rozwiązania stosunku pracy z upływem określonej daty.
Prawo nie przewiduje, czy porozumienie stron powinno zawierać jakikolwiek okres wypowiedzenia czy też wskazywać jakiś przyszły termin, od którego strony rozwiązują umowę.
Umowy nie można natomiast za porozumieniem rozwiązać wstecznie, zawsze skutek powinien wystąpić co najmniej od momentu ustalenia porozumienia.
Nie ma ograniczeń co do kwestii odszkodowania lub odprawy, przyznanej pracownikowi w ramach porozumienia. Kwotę odszkodowania należy traktować jako przysługującą pracownikowi z tytułu umowy o pracę. Podlega ona opodatkowaniu i składkom ZUS.
Należy uważać, by pracodawca nie próbował wykorzystać tej formy rozwiązywania umowy o pracę przedstawiając pracownikowi do podpisu – zamiast druku rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia – druku porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę. Podpisując taki dokument pracownik może bowiem zrzec się uprawnienia do okresu wypowiedzenia lub do przysługującej mu odprawy.
Powyższy formularz to przykład wniosku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron składanego przez pracownika.
REKLAMA