REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

GUS G-05 (archiwalny) Sprawozdanie o kosztach zużycia materiałów, energii i usług obcych oraz wartości zapasów materiałów za rok 2020

Sprawozdanie wypełniają jednostki prowadzące zarówno porównawczy jak i kalkulacyjny układ kosztów.

Zgodnie z rozdz. 5 art. 45 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351) jednostka, która prowadzi kalkulacyjny układ kosztów zobowiązana jest do przygotowania - za okres roku - obliczeń dotyczących zużycia materiałów i energii oraz usług obcych w układzie rodzajowym kosztów.

Dane liczbowe należy wykazać w pełnych tysiącach złotych bez podatku VAT.

Sprawozdanie należy opracować według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015), która rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676) wprowadzona została do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Klasyfikacja dostępna jest m.in. na stronie internetowej: www.stat.gov.pl.

W przypadku gdy na dokumentach (fakturach, rachunkach) nie ma symboli PKWiU, jednostka sama powinna zaklasyfikować dany wyrób (materiał) lub usługę do odpowiedniego działu PKWiU, który odpowiada danemu wierszowi na formularzu.

W części IV „Objaśnień...” przedstawiono zasady zaliczania kosztów zużycia materiałów, energii i usług obcych do poszczególnych wierszy formularza (wiersze 04 – 83) w zależności od przynależności do poszczególnych działów PKWiU.

REKLAMA