REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UU Umowa użyczenia

Użyczenie stanowi umowę, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Warto zwrócić uwagę na aspekt podatkowy umowy użyczenia. Nieodpłatne używanie przedmiotu generuje po stronie użytkującego przychód podatkowy w podatku dochodowym.

Przychód taki należy ustalić w według:

  • jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - cen stosowanych wobec innych odbiorców;
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - cen zakupu;
  • jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
  • w pozostałych przypadkach - cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

 

Przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń rozlicza się w zależności od rodzaju zasad korzystania z przedmiotu oddanego do używania. Może być to zatem przychód z działalności gospodarczej, a może – z tzw. innych źródeł.

Istnieją jednak wyjątki, w przypadku których choć można mówić o przychodzie, to pozostaje on zwolniony z podatku. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku umowy zawartej między osobami zaliczanymi do tzw. I i II grupy podatkowej, czyli:

  • w ramach grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • w ramach grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

- przy czym za rodziców uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

 

Dla korzystania ze zwolnienia nie ma znaczenia, czy użytkowany przedmiot wykorzystywany będzie prywatne, czy np. dla celów prowadzonej przez najbliższą rodzinę działalności gospodarczej.  

REKLAMA