REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoPZV(60) Wniosek o przyspieszony zwrot różnicy podatku od towarów i usług w terminie 60 dni

Podatnik prowadząc działalność opodatkowaną podatkiem VAT może w okresie rozliczeniowym wykazać więcej czynności dokonanych na swoją rzecz – w których był nabywcą towarów i usług niż tych, które sam wykonał na rzecz kontrahentów. W takim przypadku podatnik wykazać może w deklaracji VAT nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. W konsekwencji musi zdecydować o tym, jak postąpić z wykazaną kwotą – przenieść ją na następne okresy rozliczeniowe czy też złożyć łącznie z deklaracją wniosek o zwrot nadpłaconego podatku.  


Dokonując czynności poza terytorium Polski, lecz nie prowadząc w danym okresie czynności opodatkowanych na terytorium Polski, można wystąpić o zwrot podatku VAT związanego z czynnościami opodatkowanymi.  Odliczenie możliwe jest również w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.


Standardowym terminem zwrotu jest termin 60 dni pod warunkiem jednak złożenia umotywowanego wniosku w tej sprawie. Umotywowanie polega na wskazaniu podstawy prawnej zwrotu i wystąpienia przesłanek do przyspieszenia zwrotu.


W przypadku natomiast podatnika, który nie dokonuje czynności opodatkowanych na terytorium kraju ani poza terytorium kraju w danym okresie rozliczeniowym standardowym terminem zwrotu podatku będzie 180 dni, które skrócić można do dni 60, pod warunkiem przekazania łącznie z deklaracją za dany okres rozliczeniowy pisemnego wniosku. Warunkiem jednak dodatkowym przyspieszenia jest w tym przypadku dodatkowo złożenie zabezpieczenia majątkowego.


Wniosek o przyspieszenie zwrotu dotyczyć powinien całej kwoty nadwyżki, nie można wnioskować o częściowy zwrot w terminie przyspieszonym a częściowy w terminie standardowym. W przypadku braku zwrotu w ustalonym terminie podatnik może uznać jej wartość za nadpłatę a w konsekwencji – domagać się odsetek za zwłokę z tego tytułu. Do końca okresu 180 lub 60, w których zwrot się należy, nadwyżki nie traktuje się natomiast jako nadpłaty, a w konsekwencji nie nalicza się za ten czas odsetek za zwłokę.

REKLAMA