REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoZV(60) Wniosek o zwrot różnicy podatku od towarów i usług w terminie 60 dni

Prowadząc działalność opodatkowaną podatkiem VAT można w okresie rozliczeniowym wykazać więcej czynności dokonanych na swoją rzecz – z tytułu których pozostaje się nabywcą towarów i usług, niż tych, które wykonuje się na rzecz kontrahentów. Sytuacja taka powoduje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, a w konsekwencji musi prowadzić albo do przeniesienia jej na następne okresy rozliczeniowe, albo do złożenia wniosku o zwrot nadpłaconego podatku.


Standardowym terminem zwrotu podatku VAT jest termin 60 dni. Wniosek taki składają podatnicy, którzy dokonują krajowych lub krajowych i zagranicznych czynności, powodujących powstanie nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, którzy wnioskują o zwrot podatku. W przypadku takich podatników wniosek wyrażany jest bezpośrednio w deklaracji VAT, zatem nie trzeba dodatkowo składać pisma informującego o nadwyżce podatku do zwrotu.

W przypadku natomiast podatników, którzy:

  • dokonują wyłącznie czynności poza terytorium kraju i wykazują w Polsce podatek VAT do zwrotu lub
  • nie dokonują w Polsce i zagranicą czynności opodatkowanych i mimo to chcą przyspieszyć zwrot wykazanego podatku VAT ze 180 dni do 60 dni.

Oprócz wskazania w deklaracji podatkowej właściwego pola wskazującego na potrzebę zwrotu podatku, podatnik musi złożyć pisemny wniosek o zwrot.
Pismo takie powinno powoływać się na podstawę prawną, na podstawie której wnioskuje się o uzyskanie nadwyżki podatku w terminie 60 dni oraz wskazywać spełnienie przesłanek, które są podstawą zwrotu w tym terminie.


W przypadku skrócenia terminu zwrotu ze 180 dni do 60 dni dodatkowym warunkiem zwrotu w krótszym terminie jest przedstawienie zabezpieczenia podatkowego.


Wniosek o zwrot w terminie 60 dni złożyć mogą wszyscy podatnicy, tzn. nie ma znaczenia, czy rozliczają się miesięcznie, czy też kwartalnie, w obu przypadkach jest to dopuszczalne.


W przypadku, gdy podatnik nie złoży wniosku o zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym, podatek zostaje przeniesiony na następny okres rozliczeniowy.
W przypadku odrzucenia wniosku o przyspieszenie zwrotu VAT organ podatkowy ma obowiązek wydać decyzję, w której wskażę brak podstaw do wcześniejszego zwrotu. W przypadku uznania prawa do zwrotu organ podatkowy ma obowiązek dokonać zwrotu, a podatek nieprzekazany w terminie na rachunek podatnika traktować należy jako nadpłatę podlegającą odsetkom za zwłokę.

REKLAMA