REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podatnik, który nie dokonuje czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz poza tym terytorium ma możliwość złożyć wniosek o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie standardowym 180 dni. Wniosek taki złożony może być z trzech przyczyn.
Po pierwsze, możliwe jest nieprowadzenie w danym okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych, a nabywanie towarów lub usług, które posłużą czynnościom opodatkowanym w okresach następnych. Zgodnie z zasadą odliczenia podatku, można go dokonać co do zasady w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy u dokonującego dostawy lub świadczącego usługę lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, nie wcześniej niż w okresie, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą przeprowadzeni czynności.
Po drugie może zdarzyć się sytuacja, w której podatnik miał prawo odliczyć podatek VAT w poprzednim okresie lub w jednym z dwóch poprzednich okresów lecz świadomie lub nieświadomie zwlekał z odliczeniem i wykazał je dopiero obecnie, przy czym akurat zbiegło się to z czasem, w którym nie prowadził on czynności opodatkowanych.
Po trzecie wreszcie może zdarzyć się sytuacja, że podatnik przez dłuższy już czas nie wykonuje czynności opodatkowanych i przenosił podatek naliczony na kolejne miesiące. W końcu zdecydował się on wystąpić z wnioskiem o zwrot zamiast o przeniesienie podatku naliczonego na kolejny już okres rozliczeniowy.
Wniosek o zwrot w terminie 180 dni składa się w deklaracji podatkowej zaznaczając odpowiednie pole deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, VAT-7D. Do standardowego zwrotu w terminie 180 dni nie trzeba składać dodatkowego pisma w sprawie, nie jest ono konieczne (co nie znaczy że jego złożenie jest błędem).
Oprócz standardowego terminu 180 dni, podatnik nie dokonujący transakcji opodatkowanych w Polsce lub za granicą ma prawo do pisma z wnioskiem o przyspieszenie terminu zwrotu nadwyżki ze 180 do 60 dni. Pismo takie wymaga uzasadnienia oraz oprócz niego konieczne jest złożenie zabezpieczenia majątkowego.
REKLAMA