REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Prawidłowe sporządzenie protokołu odbioru i zdania użyczanego lokalu wpływa na wzajemne roszczenia stron po zwrocie przedmiotu umowy. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania obowiązany jest bowiem zwrócić użyczającemu rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
W przypadku zatem zniszczenia lub zużycia użyczanej rzeczy biorący zobowiązany jest naprawić szkodę poniesioną w ten sposób przez użyczającego.
Natomiast jeżeli użyczony lokal ma wady, użyczający obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich (np. problemy z wyciekami rur, kaloryferów). Zasady tej nie stosuje się, gdy biorący mógł wadę z łatwością zauważyć. Również w tym zakresie protokół może być pomocny przy ustaleniu stanu użyczanego lokalu. Warto, by protokół zawierał zastrzeżenie, że strony (szczególnie użyczający) nie znają żadnych dodatkowych wad, nie wskazanych w trakcie sporządzania protokołu.
Strony mogą dowolnie modyfikować w umowie powyższe zasady, a nawet wyłączyć zastosowanie powyższych zasad.
Roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.
REKLAMA