REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UUL Umowa użyczenia lokalu

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

W przypadku zniszczenia lub zużycia użyczanej rzeczy biorący zobowiązany jest naprawić szkodę poniesioną w ten sposób przez użyczającego.

Natomiast, jeżeli użyczony lokal ma wady, użyczający obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich (np. problemy z wyciekami rur, kaloryferów). Zasady tej nie stosuje się, gdy biorący mógł wadę z łatwością zauważyć.

Strony mogą dowolnie modyfikować w umowie powyższe zasady, a nawet wyłączyć ich zastosowanie.

Roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Regułą jest stosowanie umowy użyczenia w przypadku drobnych przedsiębiorców, którzy korzystają z mieszkania, nieruchomości lub pokoju w budynku należącego do najbliższych członków rodziny. Strony powinny w takiej sytuacji zabezpieczyć nie tylko kwestię umowy użyczenia, ale również kwestie podatku od nieruchomości oraz opłat stałych ponoszonych w związku prowadzenia firmy. 

REKLAMA