REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W terminie do 31 maja roku następującego po danym roku mija termin powiadomienia organów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przychodach osiągniętych w roku poprzednim przez osoby pobierające świadczenie przedemerytalne. Okres, za jaki składa się oświadczenie nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, lecz składa się na niego czas od 1 marca poprzedniego roku do 29 lutego roku, w którym składane jest oświadczenie.
Obowiązek powiadomienia spoczywa również na pracodawcy i zleceniodawcy lub innym płatniku składek, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej jednostce organizacyjnej.
Oświadczenie porównuje się z dopuszczalną kwotę przychodu oraz graniczną kwotę przychodu, których przekroczenie odpowiednio ogranicza lub wyłącza prawo do świadczenia przedemerytalnego. Kwoty limitów ustalone są na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji.
Porównania kwot dokonuje się w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.
Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, nie przekracza jednak kwoty 70% tego wynagrodzenia. Jeżeli kwota przychodu przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu o kwotę tego przekroczenia. Natomiast jeśli kwota świadczenia przedemerytalnego byłaby niższa niż 469,12 zł, świadczenie przedemerytalne wynosi 469,12 zł. Jeżeli jednak kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu.
REKLAMA