REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

EF (archiwalny) Ewidencja VAT - sprzedaż

Podatnicy podatku od towarów i usług, zarówno czynni, jak i zwolnieni z VAT, zobowiązani są ewidencjonować sprzedaż celem rozliczania jej w tym podatku.
Podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku ze względu na sprzedaż poniżej 150.000 zł, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Przepisy nie wskazują na warunki, jakie powinna ta deklaracja zawierać. Jako, że służy ona ustaleniu momentu, w którym podatnik zobowiązany jest rozpocząć sprzedaż opodatkowaną jako VAT czynny (po przekroczeniu limitu 150.000 zł), powinna ona wskazywać każdą sprzedaż dokonywaną przez jednostkę na dany dzień, przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym.

Ewidencja sprzedaży ujmuje sprzedaż w kwotach brutto, czyli zgodnie z kwotami uzyskanymi od kontrahentów. Podatnik aż do momentu rejestracji jako VAT czynny lub aż do momentu przekroczenia limitu obrotów, nie ma natomiast obowiązku dla celów podatku VAT ewidencjonować zakupów.

Możliwe jest wprowadzania pewnych ułatwień przy ewidencjonowaniu za pomocą KPiR lub ewidencji przychodów dla celów ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz ewidencjonowaniu dla celów zwolnienia z podatku VAT. Podatnicy, korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli nie prowadzą odrębnej ewidencji sprzedaży, mogą w ewidencji sprzedaży w odrębnej kolumnie wykazywać przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz łączną kwotę dziennej sprzedaży wynikającą z faktur, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Podatnicy, którzy utracą zwolnienie od podatku VAT  lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązani są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:
1)   przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku przedmiotowo (czyli ze względu na dokonywanie takich czynności, które zawsze pozostają zwolnione z podatku VAT);
2)   przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia ze względu na wielkość obrotów 150.000 zł,
3)   przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje z tego zwolnienia, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;
4)   przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych.

REKLAMA