REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jeżeli użyczany samochód ma wady, użyczający obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Zasady tej nie stosuje się, gdy biorący mógł wadę z łatwością zauważyć. Protokół powinien zawierać oświadczenie, że użyczający nie zna żadnych wad samochodu, nie wskazanych w trakcie sporządzania protokołu.
Po zakończeniu użyczenia biorący do używania obowiązany jest zwrócić użyczającemu samochód w stanie nie pogorszonym; jednakże biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Obicia samochodu, które nie zostały wskazane w protokole obciążyć mogą zatem biorącego, natomiast zużycie klocków hamulcowych lub naprawa silnika, obciąża użyczającego.
W przypadku zatem zniszczenia lub zużycia użyczanego pojazdu, biorący zobowiązany jest naprawić szkodę poniesioną przez użyczającego.
Strony mogą dowolnie modyfikować w umowie powyższe zasady, a nawet wyłączyć zastosowanie powyższych zasad.
Roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.
REKLAMA