REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Umowa dostawy zawierana jest z reguły na czas nieokreślony lub obejmuje wielokrotne faktyczne dostarczanie towarów. Przez tę umowę dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczenia częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny.
Umowa dostawy to umowa związana z wytworzeniem rzeczy, a nie umowa zawierana przez przedsiębiorstwa pośredniczące w handlu towarami innych podmiotów. Istotnymi elementami umowy stają się więc rękojmia za wady, termin dostarczenia, odpowiedzialność za opóźnienie czy nieprawidłowe dostawy towarów.
Zawierający umowy dostawy pamiętać powinni o prawidłowym fakturowaniu poszczególnych przekazań towarów. Większość dostaw nie może być bowiem uznawana za czynności ciągłe, których wykonanie będzie można kwalifikować na ostatni dzień danego miesiąca. Nie będzie jednak problemem, by łączną fakturą wystawianą od 2014 r. nie później niż do 15 dnia kolejnego miesiąca obejmować więcej niż jedną dostawę. Faktura taka nie zmieni jednak obowiązku w zakresie podatku VAT, który powstanie w dacie wydania towaru.
REKLAMA