REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W przypadku, gdy adresat pisma nie może lub nie chce działać samodzielnie ma możliwość wyznaczyć pełnomocnika, który czynności będzie dokonywał w imieniu mocodawcy i na jego rzecz. Czynności dokonywane w ramach upoważnienia wywierają skutek bezpośrednio dla osoby, która przekazuje pełnomocnictwo.
Możliwe jest wyznaczenie takiego pełnomocnictwa, które pozwala danej osobie umocowanej – wyłącznie do odbioru pism urzędowych w imieniu mocodawcy. Pełnomocnictwo takie najczęściej dotyczy odbioru pism, których ze względu na nieobecność osoba nie może samodzielnie przyjąć, a które wysyłane są listem poleconym na jego rzecz z potwierdzeniem odbioru.
Pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł od każdego złożonego pełnomocnictwa. Znaczy to, że na podstawie jednego dokumentu pełnomocnik może odbierać wiele pism, natomiast upoważniając kolejną osobę lub tę samą osobę przed innym organem lub instytucją – złożyć należy kolejne pełnomocnictwo i wnieść kolejny raz opłatę skarbową.
Występuje szereg spraw, które zostają zwolnione z opłata skarbowych. W ich przypadku pełnomocnictwo nie musi zostać opłacone. Dot. To m.in. spraw o alimenty, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych.
REKLAMA