REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WUPOD Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od darowizny

Podatnik ma możliwość wystąpić z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.
Można występować osobno z wnioskiem wyłącznie o umorzenie odsetek za zwłokę powołując się na te same powody – czyli ważny interes podatnika lub interes publiczny. Jeżeli jednak rozpatrzony zostanie pozytywnie rozpatrzony wniosek o umorzenie zaległości podatkowej, to  powoduje on również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Nie ma znaczenia rodzaj zobowiązania, z tytułu którego powstaje zaległość podatkowa – można zatem występować o umorzenie zaległości również w podatku od spadków i darowizn.
Organy podatkowe, które są właściwe do ustalania lub określania zobowiązań z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, są właściwe w sprawach umarzania w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej - bez ograniczenia kwoty.

Nie ma możliwości, by o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn wnioskował płatnik podatku. Ten może występować wyłącznie o:

  • odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty;
  • odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek.


Organ podatkowy może z urzędu udzielać ulgi poprzez umorzenie zaległości, odsetek lub obu tych zobowiązań – bez wniosku ze strony podatnika jeżeli:

  • zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne;
  • kwota zaległości podatkowej nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym;
  • kwota zaległości podatkowej nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym;
  • podatnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 5.000 zł, i jednocześnie brak jest spadkobierców innych niż Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego oraz nie ma możliwości orzeczenia odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej.

REKLAMA