REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podatnik ma możliwość wystąpić z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.
Można występować osobno z wnioskiem wyłącznie o umorzenie odsetek za zwłokę powołując się na te same powody – czyli ważny interes podatnika lub interes publiczny. Jeżeli jednak rozpatrzony zostanie pozytywnie rozpatrzony wniosek o umorzenie zaległości podatkowej, to powoduje on również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.
Nie ma znaczenia rodzaj zobowiązania, z tytułu którego powstaje zaległość podatkowa – można zatem występować o umorzenie zaległości również w podatku od spadków i darowizn.
Organy podatkowe, które są właściwe do ustalania lub określania zobowiązań z tytułu podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, są właściwe w sprawach umarzania w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej - bez ograniczenia kwoty.
Nie ma możliwości, by o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn wnioskował płatnik podatku. Ten może występować wyłącznie o:
Organ podatkowy może z urzędu udzielać ulgi poprzez umorzenie zaległości, odsetek lub obu tych zobowiązań – bez wniosku ze strony podatnika jeżeli:
REKLAMA