REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UoPNZ (archiwalny) Umowa o pracę na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Umowa taka może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.
Umowę na zastępstwo zawiera się głównie w przypadku, gdy pracownik zastępowany przebywa na urlopie wypoczynkowym, wychowawczym, macierzyńskim, bezpłatnym, czy też  chorobowym. Umowa nie może zostać zawarta w związku z nieobecnością pracownika w związku z wypowiedzenia innego pracownika w związku z rezygnacją ze strony pracodawcy z obowiązku świadczenia pracy przez pracownika zwalnianego.
Do umów o pracę na zastępstwo nie stosuje się zasady przekształcenia trzeciej umowy na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
Do umów o zastępstwo zawartej na okres przekraczający jeden miesiąc nie stosuje się również zasady przedłużania jej do dnia porodu, gdyby podlegała rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Umowę na czas zastępstwa należy zawrzeć w formie pisemnej. Zasada ta wynika wyłącznie z odpowiedniego stosowania zasad kodeksu pracy, tym niemniej zasady tej należy dotrzymywać.
Pracownik zatrudniony na zastępstwo uzyskuje pełne uprawnienia pracownicze takie, jak każdy inny pracownik zakładu pracy.

REKLAMA