REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Korzystający (organizacja, podmiot, organ administracji publicznej oraz jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, Dz. U. 2003, Nr 96, poz. 873 ze zm., na rzecz których wykonywane są przez wolontariuszy świadczenia odpowiadające świadczeniu pracy) może zgłosić do ubezpieczenia dobrowolnego wolontariusza (osobę, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ww. ustawie), jeżeli nie jest on objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu.
Podmiot korzystający z pracy wolontariusza zawiera z NFZ umowę ubezpieczenia dobrowolnego, w której ubezpieczeniem objęty zostaje wolontariusz, stroną tej umowy jest korzystający a nie wolontariusz.
Opłata dodatkowa nie jest również pobierana od korzystającego, który ubezpiecza dobrowolnie wolontariusza.
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota odpowiadająca minimalnemu wynagrodzeniu stosownie do postanowień art. 68 ust. 4 pkt 2 ustawy.
Umowa zawierana jest na czas nieokreślony i może być rozwiązana w drodze pisemnego poinformowania NFZ o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia. Umowa nie może zostać rozwiązana z datą wsteczną.
Ulega ona także rozwiązaniu po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek.
Umowa wygasa również w przypadkach określonych w obowiązujących przepisach prawa, w szczególności:
REKLAMA