REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Najem nie musi dotyczyć wyłącznie budynku lub lokalu. Umowa najmu związana może być również z rzeczą ruchomą, jej częścią czy też z częścią nieruchomości. Stąd też umowa zawarta może być co do części lokalu mieszkalnego lub niemieszkalnego, ściany w budynku, części pomieszczenia itp.
Możliwe jest również wynajęcie pokoju dwóm lub większej ilości osób – na zasadzie przystąpienia przez nie wspólnie do umowy najmu lub na zasadzie quoad usum (użytkowania całości pokoju w czasie, gdy inna osoba nie korzysta z niego).
Warto zadbać, by umowa wskazywała zasady ładu mieszkaniowego w całym mieszkaniu lub wskazywała na akceptację regulaminu porządku w mieszkaniu. Warto zawrzeć zapis o zasadach korzystania z części wspólnej mieszkania lub budynku na zasadach quoad usum i o akceptacji korzystania z tej części przez pozostałych lokatorów mieszkania. Warto również wskazać kwestie odpowiedzialności za szkody zarówno w części wspólnej, jak i te w wynajmowanym pokoju.
Wynajęcie pokoju mieszkalnego na cele mieszkalne podlega pod zasady ochrony praw lokatorów. Zasady wskazane w umowie nie mogą zatem być mniej korzystne niż wynikające z przepisów o ochronie praw lokatorów.
REKLAMA