REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS RZA (archiwalny) Imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenie zdrowotne

Raport miesięczny ZUS RZA sporządza płatnik za osobę ubezpieczoną podlegającą tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, zgłoszoną do tego ubezpieczenia w dokumencie ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego /zgłoszenie zmiany danych.
Raport ZUS RZA stanowi załącznik do formularza ZUS DRA - deklaracja rozliczeniowa. Formularza ZUS RZA nie stosuje się w odniesieniu do osób podlegających ubezpieczeniom społecznym (obowiązkowo lub dobrowolnie).

Na formularzu ZUS RZA płatnik sporządza:

  • raport miesięczny,
  • raport korygujący.


Płatnik wypełnia pola w wyznaczonych kratkach komputerowo, na maszynie lub ręcznie dużymi drukowanymi literami, czarnym lub niebieskim kolorem.
W raporcie należy wykazać podstawę wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Każdy dokument ubezpieczeniowy powinien zawierać datę jego sporządzenia oraz podpis płatnika lub osoby upoważnionej.
W razie gdy płatnik składek wyczerpie numery przeznaczone do oznaczania dokumentów rozliczeniowych korygujących (deklaracji i imiennych raportów miesięcznych) za dany miesiąc, a powstanie konieczność sporządzenia i przekazania do ZUS następnych korekt, powinien używać ostatniego numeru. Np. płatnik składek, dla którego przeznaczone są numery od 01 do 39, po ich wyczerpaniu powinien używać numeru 39, zwracając szczególną uwagę na prawidłowe  wpisanie daty wypełnienia dokumentów.

Szczegółowe informacje na temat wypełnienia ZUS RZA znajdują się na stronie www.zus.pl

Wzór formularza obowiązuje od 1 listopada 2013 r.
Wraz z nowymi wzorami dokumentów wprowadzone zostają nowe kody ubezpieczeniowe oraz część obecnie obowiązujących ulega modyfikacji. Lista zmienionych kodów znajduje się w Rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 września 2013 roku. Zmienione kody należy stosować na nowych wzorach dokumentów.
Wcześniejszymi wzorami dokumentów określonymi w załącznikach nr 1–5, 12, 13, 15, 16 i 17 zmienianego rozporządzenia można posługiwać się nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2013. W tym przypadku należy stosować kody tytułu ubezpieczenia i kody świadczenia/przerwy obowiązujące do dnia 31 października 2013 r.

REKLAMA