REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

OoPW Oświadczenie o przyjęciu wypowiedzenia

Podpisanie oświadczenia o przyjęciu wypowiedzenia ma na celu przede wszystkim wskazać termin, w którym wypowiedzenie zostało przekazane. Od tego terminu rozpoczynają swój bieg terminy wypowiedzenia umowy oraz złożenie powództwa do sądu. Po odebraniu wypowiedzenia nie ma również możliwości korzystania z ochrony związanej z późniejszym przejściem na urlop macierzyński, wypoczynkowy czy chorobowy czy ochrony przedemerytalnej.

Przyjęcie wypowiedzenia nie oznacza, że pracownik nie może domagać się uznania, że zostało ono przekazane w sposób niewłaściwy. Przysługuje mu uprawnienie wystąpienia do sądu z powództwem o przywrócenie do pracy, uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o odszkodowanie.

Przyjęcie wypowiedzenia, w którym stwierdzony jest krótszy niż umowny lub ustawowy okres wypowiedzenia nie oznacza zgody na skrócenie tego okresu, chyba że z czynności stron wynika obopólna chęć skrócenia tego okresu (porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy).

Wypowiedzenie stanowi jedną z alternatyw rozwiązania stosunku pracy. Przyjęcie wypowiedzenia oznacza rozpoczęcie biegu okresu, w którym pracownik nadal wykonuje stosunek pracy przez okres ochronny (okres wypowiedzenia). W praktyce stosowanym często bywa wypowiedzenie stosunku pracy bez konieczności świadczenia pracy, czyli ograniczenie obowiązków pracownika w zakresie świadczenia na rzecz pracodawcy. Stanowi to dodatkowo ochronę mienia pracodawcy, który zdając sobie sprawę z możliwych działań niepożądanych zwalnianego pracownika, woli ograniczyć jego obowiązki niż narazić własne mienie na ewentualne ryzyko zniszczenia.

REKLAMA