REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Metody zgłaszania oraz zasady ścigania przestępstw dzieli się w zależności od tego, czy pozostają one ścigane z oskarżenia prywatnego, czy publicznego.
Istnieją przestępstwa, w wypadku których organom ścigania oprócz informacji o przestępstwie potrzebna jest dodatkowa zgoda osoby pokrzywdzonej na podjęcie czynności. Jest to tzw. wniosek o ściganie karne lub – w przypadku zawiadomienia o wykroczeniu – żądanie ścigania. Przestępstwa ścigane na wniosek dzielą się na bezwzględnie i względnie wnioskowe (w przypadku ich popełnienia na rzecz osób najbliższych ściganie wymaga wniosku ze strony pokrzywdzonego).
W sytuacji przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego stosuje się zasadę, w myśl której każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego obowiązany jest wydać postanowienie o wszczęciu bądź o odmowie wszczęcia śledztwa. Brak zawiadomienia o przestępstwie ściganym z oskarżenia publicznego karalny jest wyłącznie w ściśle określonych przypadkach.
REKLAMA