REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

RUoP (archiwalny) Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (pracownik)

Umowa o pracę może zostać rozwiązana z zachowaniem przysługującego stronom okresu wypowiedzenia oraz w szczególnych przypadkach – bez zachowania okresu wypowiedzenia. W okresie wypowiedzenia pracownik zobowiązany jest do świadczenia pracy, chyba że pracodawca wystąpi do niego o rozwiązanie z zachowaniem okresu wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy. Alternatywną metodą rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie pracownika i pracodawcy w zakresie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Umowa rozwiązuje się również bez wypowiedzenia z upływem czasu, na jaki została zawarta lub ukończeniem pracy, dla jakiej ją zawarto.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca, a oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

·       3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

·       1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

·       2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

·       2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

·       1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

·       3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W braku takiego zastrzeżenia rozwiązanie za  wypowiedzeniem nie jest możliwe. Umowa rozwiązuje się za porozumieniem stron lub z upływem okresu, na jaki ją zawarto.

W przypadku umowy na zastępstwo okres wypowiedzenia umowy, wynosi 3 dni robocze.

REKLAMA