REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zasada jawności postępowania oraz czynnego udziału stron w toczącym się postępowaniu pozwalają na wgląd uczestników postępowania w akta toczącej się sprawy oraz dokonywanie odpisów, notatek i kopii z akt sprawy. Jawność w większość postępować pozwala również na wgląd w akta sprawy przez inne osoby posiadające interes prawny w informacjach zawartych w aktach sprawy. Podmioty te mogą również żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.
Jawność postępowania może zostać ograniczona lub wyłączona. nie stosuje się do znajdujących się w aktach sprawy Wyłączenie jawności dokumentów w postępowaniu podatkowym związane jest z informacjami niejawnymi, a także ze względu na interes publiczny. W przypadku postępowania administracyjnego jawności akt nie stosuje się do akt sprawy zawierających informacje niejawne o klauzuli tajności "tajne" lub "ściśle tajne", a także do innych akt, które organ administracji publicznej wyłączy ze względu na ważny interes państwowy. Wyłączenie następuje w formie postanowienia.
W postępowaniu karnym sąd wyłącza jawność rozprawy w całości albo w części, jeżeli jawność mogłaby:
1) wywołać zakłócenie spokoju publicznego,
2) obrażać dobre obyczaje,
3) ujawnić okoliczności, które ze względu na ważny interes państwa powinny być zachowane w tajemnicy,
4) naruszyć ważny interes prywatny.
W postępowaniu cywilnym sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych , jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża:
Na wniosek strony zarządza odbycie posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych , gdy mogą być ujawnione okoliczności stanowiące tajemnicę jej przedsiębiorstwa, a także może zarządzić odbycie posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych na wniosek strony, jeżeli:
Oprócz wyłączenia jawności możliwe jest również złożenie wniosku o zastąpienie oryginału złożonego dokumentu – jego uwierzytelnioną urzędowo kopią.
REKLAMA