REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wniosek o przedłużenie terminów dotyczyć może przede wszystkim terminów instrukcyjnych, czyli takich, których maksymalnego terminu nie przewidują przepisy prawa, lecz których dokonanie wynika z czynności urzędu lub sądu. Przedłużenie takich terminów leży w zakresie decyzji organu, który wskazał pierwotny termin.
W przypadku terminów proceduralnych lub materialnoprawnych, czyli wynikających bezpośrednio z przepisów prawa, nie ma możliwości występowania o przedłużenie terminu.
W przypadku terminów proceduralnych, czyli wynikających z toczącego się postępowania, możliwy jest wniosek o przywrócenie terminu. W takim przypadku konieczne jest wystąpienie do organu ze wskazaniem przyczyny niedopełnienia terminu, wynikającej bez winy osoby wnioskującej, łącznie z którym dopełnić należy czynności, której nie dokonano w terminie właściwym.
Terminów materialnoprawnych, zatem takich, których istnienie nie stanowi elementu procesu przed organami i sądami, nie można przywracać. Przekroczenie takiego terminu powoduje, że osoba popada w zwłokę i musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami swojego działania. Czasami możliwe jest jednak uniknięcie niektórych negatywnych konsekwencji swoich działań, np. poprzez złożenie pisma z wnioskiem o niepodleganie karze. Wniosek taki złożyć należy niezwłocznie dopełniając jednocześnie czynności, która nie została dopełniona w terminie. Wniosek taki należy złożyć przed terminem, w którym organ może mieć już uzasadnione informacje o osobie popełniającej przestępstwo. Przy czym niezwłocznie należy również dopełnić czynności, której wniosek dotyczy (np. złożyć deklarację, druk, złożyć pismo). Wniosek ogranicza wyłącznie odpowiedzialność karną, nie ogranicza jednak odpowiedzialności odsetkowej, jeżeli w danym przypadku taka odpowiedzialność ma miejsce.
REKLAMA