REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

FV-Zb (n) (od 2014) (archiwalny) Faktura zbiorcza VAT netto (liczona od cen jednostkowych netto - 15 pozycji)

Od 2014 roku przepisy prawa milczą na temat wprowadzonej rok wcześniej faktury zbiorczej, pozwalającej na ujęcie na jednej fakturze wielu transakcji dokonywanych w pewnym okresie między dwoma podatnikami.

Do końca 2013 r. fakturę zbiorczą należało wystawić z tytułu sprzedaży mającej miejsce w danym miesiącu, przy czym wystawić należało ją nie później niż ostatniego dnia danego miesiąca. Od 2014 r. wydłużeniu uległ okres, w którym fakturę, zawierającą wiele czynności dokonywanych z jednym podatnikiem – można dokumentować jedną fakturą. Wystawić ją należy nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania pierwszej z transakcji objętych tym dokumentem.

Jako najistotniejszy element dokumentu zbiorczego, na fakturze tego rodzaju podać należy datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury. Powyższe oznacza wyłącznie, że faktura zbiorcza wystawiana w związku z wieloma czynnościami wskazywać powinna datę każdej z tych czynności.

Ustalenie daty wykonania czynności wpływa na termin rozliczenia podatku VAT. Zgodnie z ogólną zasadą rozliczania podatku, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wykonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Stąd data ich podania na fakturze pozwala wskazać prawidłowy termin rozliczania podatku VAT.

REKLAMA