REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS ERU (archiwalny) Oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej

Od dnia 1 marca 2019 roku osoby będące:

  • matkami, które ukończyły 60 lat i urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci lub

  • ojcami, którzy ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi nie wychowywała,

mogą ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Świadczenie to ma zapewnić osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychować dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły niezbędne środki utrzymania.

Warunkiem przystąpienia do świadczenia jest również:

  • polskie obywatelstwo lub

  • obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej albo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) i posiadanie prawa pobytu lub stałego pobytu w Polsce, lub

  • zalegalizowany pobyt w Polsce (jeśli cudzoziemiec).

W skrócie – wniosek można zgłosić, mieszkając w Polsce oraz mając tu ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat, po ukończeniu 16 roku życia.

Wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, jeśli nie jest pobierana renta ani emerytura, wynosi od 1 marca 2019 r. 1100 zł i jest co roku waloryzowana. Wysokość świadczenia po waloryzacji nie może być wyższa od najniższej emerytury. Jeśli otrzymane zostanie świadczenie w wysokości dopełnienia do najniższej emerytury, to suma rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego i emerytury albo renty, która jest pobierana, nie może wyższa od najniższej emerytury.

Świadczenie wypłacane jest od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS wydał decyzję w sprawie, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym został przez świadczeniobiorcę osiągnięty powszechny wiek emerytalny (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni).

Szczegółowe informacje dotyczące warunków, sposobu wypełnienia wniosku oraz dokumentacji uzupełniającej można znaleźć na portalu www.zus.pl .

REKLAMA