REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podmioty w ramach dowolności i dobrowolności kontraktowania mogą przekazać innemu podmiotowi prowadzenie czynności w imieniu i na rachunek przekazującego (mocodawcy). Pełnomocnictwo do działania może obejmować konkretną czynność lub zespół czynności, a także pewien gatunek spraw, które będą wykonywane przez umocowanego na rachunek mocodawcy.
Pełnomocnictwo rodzajowe powinno bardzo precyzyjnie określać granice, w ramach których umocowany może działać. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.
Pełnomocnictwo rodzajowe może wskazywać zarówno czynności standardowo podejmowane przez mocodawcę, ale również dotyczyć czynności przekraczających zwykły zarząd. Pamiętać jednak trzeba, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo do zbycia nieruchomości powinno zostać udzielone w formie aktu notarialnego.
Pełnomocnictwo może być samodzielne lub łączne. Treść pełnomocnictwa określać powinna zasady działania, zawierania umów czy prowadzenia powierzonych umocowanemu czynności.
REKLAMA