REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podstawą przekazania licencji na korzystanie z utworu jest umowa licencyjna. Należy ona do umów nienazwanych, dwustronnie zobowiązujących, z reguły umów odpłatnych. Na jej podstawie licencjobiorca uzyskuje uprawnienie do korzystania z utworu licencjodawcy na polach eksploatacji wskazanych w umowie w zamian za co licencjodawca uzyskiwać ma prawo wynagrodzenie wskazane w umowie.
Na podstawie umowy licencyjnej nie dochodzi do przeniesienia własności majątkowych praw autorskich do utworu a jedynie czasowego prawa korzystania z utworu i tylko na polach ściśle w umowie wskazanych.
Umowa powinna określać czas korzystania z praw do utworu oraz kwestie prawa do udzielania sublicencji. Wskazany powinien być również fakt udzielenia licencji wyłącznej lub niewyłącznej – czyli czy dany utwór może w tym samym czasie być licencjonowany również innemu podmiotowi, czy też takie prawo licencjodawcy nie przysługuje.
Umowę licencyjną zawartą na czas oznaczony dłuższy niż pięć lat, po upływie pięcioletniego terminu uważa się za zawartą na czas nieoznaczony. Umowa powinna zawierać również zastrzeżenia co do kwestii rozwiązania umowy, odstąpienia od niej oraz ustalenia ewentualnych kwestii odszkodowawczych lub kar za działania niezgodne z przekazaną licencją.
REKLAMA