REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

CP Cofnięcie pozwu

Cofnięcie pozwu odbywa się albo za zgodą, albo bez zgody wyrażonej przez pozwanego, w zależności od rodzaju powództwa. Dodatkowo cofnięcie odbywać może się ze zrzeczeniem się roszczenia lub bez zrzeczenia.
Dopuszczalność cofnięcia pozwu jest uzależniona od:

  • etapu postępowania - w czasie pomiędzy wniesieniem pozwu a rozpoczęciem rozprawy pozew może być cofnięty bez żadnych ograniczeń, od momentu rozpoczęcia rozprawy wymagana jest zgoda pozwanego chyba że zrzeczenia dokonuje się łącznie ze zrzeczeniem się roszczenia,
  • połączenia cofnięcia ze zrzeczeniem się roszczenia - w czasie od rozpoczęcia rozprawy do prawomocnego zakończenia postępowania pozew może zostać cofnięty bez ograniczeń tylko wtedy, gdy powód jednocześnie zrzeknie się roszczenia (art. 332 § 2 kpc), bez zrzeczenia roszczenia – cofnięcie wymaga zgody pozwanego,
  • zgody pozwanego - od rozpoczęcia rozprawy do prawomocnego zakończenia postępowania pozew może zostać cofnięty bez zrzeczenia się roszczenia, jeżeli pozwany wyrazi na to zgodę.

Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego. W razie cofnięcia pozwu przed uprawomocnieniem się wyroku i przed jego zaskarżeniem z jednoczesnym zrzeczeniem się dochodzonego roszczenia, a za zgodą pozwanego również bez takiego zrzeczenia się, sąd pierwszej instancji uchyli swój wyrok i postępowanie w sprawie umorzy, jeżeli uzna cofnięcie takie za dopuszczalne. Postanowienie sądu w tym przedmiocie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Gdy cofnięcie ma miejsce poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego. Pozwany w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów procesu. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.
W większości przypadków sąd nie ma wpływu na kwestię cofnięcia pozwu, nie może zatem decydować o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku w tej sprawie.  Wyjątkowo jednak może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

REKLAMA