REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoPZNP Wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (z PIT)

Chociaż przepisy prawa nie wskazują na konkretne przypadki, w których pozytywnie powinien zostać rozpatrzony wniosek o przyspieszenie zwrotu nadpłaty podatku PIT, to wniosek taki jest dopuszczalny. Uznać należy, że podlega on rozpatrzeniu jak każdy inny wniosek w postepowaniu, a organ powinien się do wniosku ustosunkować. W praktyce zdarza się, że wniosek taki sprawia, że organy podatkowe przyspieszają nieformalnie postepowanie w stosunku do danego podatnika na zasadzie działania na jego korzyść.


Standardowy termin zwrotu nadpłaty, określonej przez podatnika w zeznaniu PIT wynosi do 3 miesięcy od dnia złożenia tych zeznań albo deklaracji. Jeżeli zwrot wynika z korekty – termin ten liczy się od daty złożenia korekty. Nadpłata może wynikać też z tzw. czynności sprawdzających, podejmowanych przez organ skarbowy. Jeżeli podatnik otrzyma pismo w sprawie nadpłaty i zgodzi się z przedstawionym tam stanowiskiem, zwrot następuje w terminie do 3 miesięcy od upływu daty do złożenia sprzeciwu (podatnik ma na to 14 dni).
Standardowymi metodami przyspieszenia zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych (wynikającego z deklaracji PIT) są:

  • jak najszybsze złożenie deklaracji podatkowej w związku z liczeniem terminu na zwrot w określony sposób (3 miesiące liczy się od daty złożenia, czyli im szybciej złożysz – tym szybciej uzyskasz zwrot),
  • jak najszybsze złożenie deklaracji podatkowej ze względu na mniejszą ilość wniosków w tym czasie (szacuje się, że większość podatników rozlicza się w kwietniu, deklaracje składane wcześniej nie będą zatem czekały w kolejce, na ich rozpatrzenie; zostaną rozpatrzone automatycznie po ich przekazaniu organowi),
  • wysyłanie druków za pomocą internetu (wniosek w tej formie nie musi być przetwarzany – wprowadzany do systemu komputerowego lecz trafia do niego automatycznie, zatem szybciej podlega on rozpatrzeniu).

REKLAMA