REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wniosek o profesjonalne zastępstwo procesowe przedstawiony może być łącznie z wnoszonym powództwem lub w trakcie przewodu sądowego do protokołu. Pomoc prawna z urzędu wymaga spełnienia określonych warunków. Jeżeli powód zostanie zwolniony z kosztów sądowych w całości lub w części, to może po prostu domagać się na wniosek ustanowienia zastępstwa prawnego z urzędu. W przypadku powoda, który takiego zwolnienia nie uzyskał niezbędne jest dodatkowo oprócz wniosku oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Podobnie osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność sądową, niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, może się domagać ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.
Oświadczenie złożone do wniosku obejmować musi szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru – czyli na druku urzędowym. Jeżeli wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego składany jest łącznie z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, osoba fizyczna dołącza tylko jedno oświadczenie.
W razie oddalenia wniosku o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona nie może ponownie domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, powołując się na te same okoliczności, które stanowiły uzasadnienie oddalonego wniosku. Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego przez sąd jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego.
REKLAMA