REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoSoZNP (archiwalny) Wniosek o stwierdzenie oraz zwrot nadpłaty podatku

Podatnik ma prawo, w razie stwierdzenia nadpłaty podatku, złożyć wniosek o jej stwierdzenie. W przypadku uznania samej nadpłaty podatnik może wnioskować o zwrot lub o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących i przyszłych zobowiązań podatkowych. Szczegółowo określają kolejność zaliczania nadpłaty na poczet zobowiązań podatkowych.

Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, jednak nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.

W sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. W większości przypadków zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem powstania nadpłaty, co ogranicza wysokość należnych odsetek za zwłokę od innych zaległości podatkowych. W części przypadków jednak zaliczenie następuje dopiero z dniem złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Podatnik powinien sprawdzić konkretny przypadek w przypadku wystąpienia u niego nadpłaty.

REKLAMA