REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

FP Faktura proforma (zgodna z KSeF)

Faktura proforma (inna spotykana pisownia to pro forma) nie jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT. To dokument służący przedstawieniu oferty handlowej lub doprecyzowaniu jej warunków. Gdy taki dokument zostanie podpisany przez kontrahenta, staje się potwierdzeniem, że warunki świadczenia zostały zaakceptowane i można go wykorzystać jako dowód przy dochodzeniu ewentualnych roszczeń. Wystawienie faktury pro forma nie rodzi natomiast żadnych skutków w zakresie podatku VAT, a więc nie nakłada na sprzedawcę obowiązku zapłaty wykazanego w tym dokumencie podatku ani nie staje się dla nabywcy podstawą do odliczenia podatku. 

Stosowanie faktur proforma nie jest obowiązkowe. Natomiast gdy faktycznie dojdzie do zawarcia transakcji, której zapowiedzią była faktura proforma, sprzedawca ma obowiązek wystawienia standardowej faktury, którą udokumentuje dokonanie dostawy towaru lub wykonanie usługi albo otrzymanie całości lub części należności przed dostawą lub wykonaniem usługi. Dopiero ten dokument wywołuje skutki podatkowe.

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie dotyczył faktur proforma. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, ponieważ tzw. proforma nie jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT, nie będzie obowiązku ani nawet możliwości wystawiania takich dokumentów w KSeF. Faktury proforma wciąż będą wystawiane poza tym systemem, na warunkach i w formie uzgodnionej przez strony transakcji.
 

Więcej informacji na temat metod wystawiania faktur w systemie KSeF, zasad ich archiwizacji oraz obrotu nimi znajdziesz w naszym poradniku e-faktury KSeF.

REKLAMA