REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Faktura metoda kasowa potwierdza transakcje księgowane w dacie faktycznego otrzymania zapłaty lub realizacji zapłaty, a nie - jak ma to miejsce w pozostałych przypadkach - w momencie zawarcia transakcji lub wystawienia faktury.
Faktura “metoda kasowa” dotyczy sytuacji, w której wystawca jest podatnikiem, u którego obowiązek podatkowy powstaje w dacie zapłaty za towar lub usługę i który wybrał rozliczanie się z VAT metodą kasową; taka faktura zawiera oznaczenie “metoda kasowa”. Zasadniczo podatnik musi zapłacić podatek VAT należny z faktur przygotowanych w danym okresie rozliczeniowym nawet wówczas, gdy nie otrzymał zapłaty od swoich kontrahentów za te faktury. Metoda kasowa stanowi wyjątek od tej zasady.
Przy zastosowaniu metody kasowej obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych dostaw towarów i świadczonych usług powstaje później, bo dopiero:
z dniem otrzymania zapłaty lub jej części - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT,
z dniem otrzymania zapłaty lub jej części, ale nie później niż 180. dnia licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz innego podmiotu: osoby prywatnej lub firmy korzystającej ze zwolnienia z VAT.
Prawo wyboru metody kasowej zamiast rozliczeń na zasadach ogólnych mają tzw. mali podatnicy, a więc podatnicy, u których wartość sprzedaży wraz z podatkiem w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła, co do zasady, równowartości 2 mln euro. Wybór kasowej metody rozliczania VAT należy zgłosić naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT-R. Natomiast zrezygnować z metody kasowej można nie wcześniej niż po 12 miesiącach jej stosowania.
Wybór kasowej metody rozliczeń VAT przez małego podatnika oznacza obowiązek rozliczania faktur zakupowych w podobny sposób jak faktur sprzedażowych. Naliczony podatek można więc odliczyć dopiero po opłaceniu faktur. Jeżeli natomiast faktura została opłacona w części, to i podatek można odliczyć tylko częściowo.
Zastosowanie kasowej metody rozliczania VAT nie ma wpływu na obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Podatnicy stosujący metodę kasową, podobnie jak inni czynni podatnicy VAT, będą zobowiązani do fakturowania w KSeF od 1 lipca 2024 r.
Więcej informacji na temat metod wystawiania faktur w systemie KSeF, zasad ich archiwizacji oraz obrotu nimi znajdziesz w naszym poradniku e-faktury KSeF.
REKLAMA