REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Faktura europejska stanowi dokument, którego celem jest potwierdzenie sprzedaży usług lub towarów zagranicznym kontrahentom na terenie Unii Europejskiej lub poza nią. Jest ona wystawiana zawsze w przypadku zawarcia transakcji z firmą zagraniczną, niezależnie od tego, czy pochodzi ona z UE czy spoza niej.
Faktury stosowane mogą być w związku z realizacją czynności o przebiegu wewnątrzeuropejskim, tzn. dotyczą wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub świadczenia usług dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.
W przypadku, gdy nabywcą pozostaje osoba lub jednostka, która nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub też gdy nabywcą jest podatnik, u którego nie rozlicza się wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i jednocześnie zgodnie z polskimi przepisami miejscem świadczenia lub dostawy jest kraj nabywcy, wówczas na sprzedawcy ciąży obowiązek naliczenia podatku VAT obowiązującego w kraju będącym miejscem nabycia. Polska faktura nie będzie wówczas zawierała podatku VAT (stawka podatku VAT-NP)
W tym przypadku podatnik posługiwać musi się przepisami i stawkami podatku właściwymi dla miejsca nabycia. W tym celu posłużyć powinien się fakturą europejską, uwzględniającą specyfikę przepisów kraju nabywcy.
Z faktury europejskiej korzystać mogą również podatnicy stosujący procedury OSS i IOSS (procedura unijna i nieunijna rozliczania VAT w kraju identyfikacji VAT).
Aplikacja umożliwia wystawienie korekty Faktury europejskiej KSeF.
Więcej informacji na temat metod wystawiania faktur w systemie KSeF, zasad ich archiwizacji oraz obrotu nimi znajdziesz w naszym poradniku e-faktury KSeF.
REKLAMA