REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Elementem dodatkowych informacji i wyjaśnień bilansu jednostki sprawozdania finansowego powinno być zestawienie głównych różnic pomiędzy wynikiem podatkowym a rachunkowym uzyskanym przez podmiot w danym okresie sprawozdawczym. Rozliczenie wynika z odmiennego traktowania przychodów i kosztów według prawa bilansowego i podatkowego.
Różnice dzielić można na trwałe (niektóre koszty i przychody występują w prawie bilansowym a nie występują w podatkowym i odwrotnie) i okresowe (inny moment ujęcia przychodu i kosztu według prawa podatkowego i bilansowego).
Obliczenia powyższych różnic dokonać należy według następującej zasady:
Wynik rachunkowy brutto (WF) - różnice dodatnie + różnice ujemne = wynik podatkowy (Dochód) - dochody wolne od podatku - odliczenia od dochodu + kwoty zwiększające dochód = Podstawa opodatkowania.
Zestawienie powyższej kalkulacji powinno wystąpić w informacji dodatkowej – w pozycji „Dodatkowe informacje i objaśnienia”. Nie jest określone, jak precyzyjne powinno być ujęcie różnic, należy posłużyć się głównymi pozycjami z ewentualnym określeniem elementów w sposób znaczący wpływających na wartość wykazywanych odmiennych wartości podatkowych i rachunkowych.
Brak różnic między stanem bilansowym i podatkowym powoduje, że w dodatkowych informacjach i objaśnieniach należy posłużyć się informacją i wskazać, że różnice nie występują.
REKLAMA