| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Druki

Druki

  Strona przy współpracy z e-file sp. z o.o.

  fillUp

  RGPR Rozliczenie głównych pozycji różniących podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od wyniku finansowego (zysku, straty) brutto

  Elementem dodatkowych informacji i wyjaśnień bilansu jednostki sprawozdania finansowego powinno być zestawienie głównych różnic pomiędzy wynikiem podatkowym a rachunkowym uzyskanym przez podmiot w danym okresie sprawozdawczym. Rozliczenie wynika z odmiennego traktowania przychodów i kosztów według prawa bilansowego i podatkowego.
  Różnice dzielić można na trwałe (niektóre koszty i przychody występują w prawie bilansowym a nie występują w podatkowym i odwrotnie) i okresowe (inny moment ujęcia przychodu i kosztu według prawa podatkowego i bilansowego).
  Obliczenia powyższych różnic dokonać należy według następującej zasady:
  Wynik rachunkowy brutto (WF) - różnice dodatnie  + różnice ujemne = wynik podatkowy (Dochód) - dochody wolne od podatku  - odliczenia od dochodu + kwoty zwiększające dochód = Podstawa opodatkowania.
  Zestawienie powyższej kalkulacji powinno wystąpić w informacji dodatkowej – w pozycji „Dodatkowe informacje i objaśnienia”. Nie jest określone, jak precyzyjne powinno być ujęcie różnic, należy posłużyć się głównymi pozycjami z ewentualnym określeniem elementów w sposób znaczący wpływających na wartość wykazywanych odmiennych wartości podatkowych i rachunkowych.
  Brak różnic między stanem bilansowym i podatkowym powoduje, że w dodatkowych informacjach i objaśnieniach należy posłużyć się informacją i wskazać, że różnice nie występują.

  Ostatnio na forum

  Eksperci portalu infor.pl

  Anna Snochowska

  Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

  Zostań ekspertem portalu Infor.pl »