REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zarząd jest obowiązany prowadzić księgę udziałów, do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika, a także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów. Na podstawie danych, zbieżnych z informacjami będącymi przedmiotem wpisów w księdze udziałów, jednostka powinna w momencie rejestracji spółki sporządzić listę wspólników na dzień składania zgłoszenia wpisu spółki do rejestru.
Po każdym wpisaniu zmiany zarząd składa sądowi rejestrowemu podpisaną przez wszystkich członków zarządu nową listę wspólników z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich oraz wzmianką o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału.
Nie ma obowiązku dołączania do nowej listy wspólników dokumentów dotyczących podstawy prawnej zmiany w składzie osobowym spółki z o.o., jeżeli jednak zostaną one dołączone przez zarząd do zgłoszenia, a sąd na tej podstawie dojdzie do wniosku, że powyższa zmiana opiera się na nieważnej umowie zbycia udziałów, to wówczas ma on obowiązek odmowy przyjęcia do rejestru handlowego nowej listy wspólników (por. uchwała z 22 września 1993 r. III CZP 118/93).
REKLAMA