REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Oświadczenie stanowi integralną część formularza: "Wskazanie / zmiana osób uposażonych, które nabędą prawo do wypłaty gwarantowanej / zmiana udziału w wypłacie gwarantowanej / odwołanie poprzedniej dyspozycji" – formularz ZUS-ER-WUG-01.
Wskazanie osób uposażonych, na rzecz których ma nastąpić po śmierci emeryta wypłata gwarantowana – niewymienionych w art. 67 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1440 ze zm.) – może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu zgody współmałżonka emeryta – wyrażonej w formie pisemnej. W przypadku wskazania osób wymienionych w art. 67 powołanej ustawy, zgoda taka nie jest wymagana. Są to następujący członkowie rodziny: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, wnuki, rodzeństwo, małżonek, rodzice (za rodziców w rozumieniu powołanej ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające).
Uwaga! Zgoda współmałżonka na wskazanie osoby uposażonej, jest wymagana wyłącznie w przypadku, gdy osoba uposażona w stosunku do osoby dokonującej wskazania jest inną osobą niż wymieniony niżej członek rodziny.
Członkowie rodziny: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, wnuki, rodzeństwo, małżonek, rodzice (za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.
Jeżeli adres zamieszkania jest inny niż adres zameldowania – należy wpisać adres zamieszkania, jeżeli adres do korespondencji jest inny niż adres zameldowania i zamieszkania – należy wpisać adres do korespondencji.
W przypadku, gdy nie nadano numeru PESEL, należy wpisać serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.
Podanie adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu nie jest obowiązkowe.
Podanie symbolu państwa nie jest konieczne, jeżeli oświadczenie jest składane w formie papierowej.
REKLAMA