REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Deklaracja z o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) sporządzana była w związku z obowiązkiem opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Od 2007 r. deklaracji tej nie ma już obowiązku sporządzać. Oznaczenia CIT- 2 używa się jednak nadal na drukach polecenia zapłaty podatku lub na bankowych wzorach polecenia przelewu. Sama deklaracja nie musi jednak być już składana.
Obecnie stosuje się ją wyłącznie w celach wewnętrznych – ewidencyjnych, o ile osoba odpowiedzialna w jednostce za prawidłowe i terminowe opłacanie zaliczek na podatek uzna to za konieczne.
Podatnik do końca 2006 r. składać musiał CIT-2 w terminie do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Po roku 2006 obowiązek dotyczy jedynie terminowej wpłaty w tym terminie zaliczek na podatek. Obowiązek składania CIT-2 ustąpił obowiązkowi składania rocznej deklaracji podatkowej CIT-8.
CIT-2 sporządzało się za okres rozliczeniowy krótszy niż rok podatkowy. Wprowadza się w nim również ulgi i odliczenia podatkowe. Dopiero rozliczenie roczne służyło odliczaniu ulgi podatkowych. Możliwe było również wskazanie w niej straty, wykazanej w 5 latach podatkowych poprzedzających bezpośrednio rok podatkowy, w którym składano CIT-2. Stratę wykazać należy w wartości nie wyższej niż 50% kwoty wykazanej w danym roku podatkowym, w którym wystąpiła. Dla celów szczegółowego wykazania przysługujących podatnikowi ulg i odliczeń, łącznie z CIT-2 należało złożyć załącznik CIT-2/O.
CIT-2 nie służy wykazywaniu podatku opłacanego w formie ryczałtowej (odsetki, dywidendy itp.). Od przychodu tego rodzaju nie pobiera się zaliczek na podatek, a jedynie po faktycznej wypłacie pobiera się podatek, który płatnik zobowiązany jest wpłacić na rzecz organu podatkowego.
Deklaracji nie muszą składać te jednostki, które uzyskują dochody wyłącznie z działalności rolniczej (oprócz działów specjalnych produkcji rolnej) oraz gospodarki leśnej. CIT-2 składają natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, tzn. posiadający siedzibę lub zarząd na terytorium RP, ale również zakłady zagraniczne podmiotów nie posiadających tej siedziby w RP – w zakresie przychodów osiąganych na terytorium RP.
REKLAMA