REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
W przypadku podziału zasiłku chorobowego lub opiekuńczego na części, dla którego zasiłku wydany został jeden dokument ZUS ZLA konieczne jest wystawienie asygnaty zastępczej. Wystawić ją należy również w przypadku wypłaty zasiłku na podstawie każdego innego dokumentu niż zwolnienie lekarskie ZUS ZLA. Gdy zasiłek przysługuje przez okres dłuższy niż miesiąc, wymagane jest sporządzenie asygnaty służącej do wypłaty zasiłku za każdy kolejny miesiąc (asygnata ma charakter druku miesięcznego). Każda kolejna asygnata ma za zadanie wskazać, przez jaki okres możliwe jest jeszcze wypłacanie świadczenia, aż do czasu wyczerpania prawa do świadczenia.
W asygnacie – w pierwszej części bezpośrednio pod danymi osobowymi ustala się termin, przez który możliwa jest dalsza wypłata świadczenia – aż do końca okresu zasiłkowego wskazanego w dokumencie (np. ZUS ZLA). W drugiej części potwierdzany jest wypłacony ostatnio zasiłek – przekazany do tej pory na postawie druku ZUS lub innego alternatywnego pisma będącego podstawą wystawienia ZUS Z-7.
Asygnaty zastępczej ZUS Z-7 nie trzeba wypełniać od dnia 9 maja 2012 r. w związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444), które zniosły obowiązek przygotowywania wspomnianego dokumentu. Oznacza to, że od 9 maja 2012 r. pracodawca ewidencjonuje wypłaty zasiłków w dowolnej formie.
Formularz obowiązywał do 09.05.2012.
REKLAMA