REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Podstawową zasadą opodatkowania podatkiem VAT jest zasadna neutralności. Oznacza, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego (płaconego do urzędu skarbowego) o podatek naliczony - zapłacony przy zakupie towaru bądź usługi. Taki mechanizm powoduje, że podatek VAT pobierany jest proporcjonalnie do różnicy w cenie towaru bądź usługi, a nie w całości, na każdym etapie obrotu, przy każdej sprzedaży danego towaru.
Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje wyłączenie czynnym podatnikom VAT. Jednocześnie Urząd może wykreślić podatnika z rejestru VAT, jeśli np. podatnik nie wykazuje obrotów, nie składa deklaracji lub nie zgłosi zmiany danych kontaktowych (urząd nie będzie mógł się z nim skontaktować). Pamiętaj, że urząd nie informuje o odebraniu statusu czynnego podatnika VAT. Dlatego warto samemu regularnie sprawdzać status kontrahentów lub własny.
Zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT może ci być też potrzebne, jeśli bierzesz udział w przetargach.
Formularz należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego odpowiedniego dla przedsiębiorcy w celu otrzymania zaświadczenia, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.
Wniosek składa się w dowolnym momencie, np. przed zakupem od kontrahenta - prawo do odliczenia podatku zależy od prawidłowego statusu wystawcy faktury.
Zaświadczenie wydawane jest na wniosek podatnika w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku.
Składając wniosek o zaświadczenie należy podać dane dotyczące imienia i nazwiska (lub nazwę firmy) osoby wnioskującej o wydanie zaświadczenia, adres zamieszkania lub siedziby oraz identyfikator podatkowy oraz dane dotyczące podmiotu, dla którego ma zostać wydane zaświadczenie.
Status polskiego podatnika VAT możesz zweryfikować na białej liście, korzystając z wyszukiwarki online.
REKLAMA