REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PoPT Postanowienie o przywróceniu terminu

Przywrócenie terminu znajduje zastosowanie zarówno w przypadku postępowania sądowo-administracyjnego, podatkowego czy administracyjnego. Dotyczy ono terminów procesowych, zatem wynikających z obowiązku wykonania jakiejś czynności przed organem w ściśle określonym terminie. Terminami nieprzywracalnymi są natomiast czynności wynikające z przepisów prawa materialnego (np. termin na złożenie deklaracji podatkowej).

Jeżeli podmiot będący stroną postepowania nie dopełnił bez swojej winy czynności procesowej, ma możliwość wnieść o przywrócenie terminu do jej wykonania. Termin ten to 7 dni licząc od dnia, ustania przyczyny uchybienia terminowi.

Zdarzenia, które pozwalają uznać, że termin został niedopełniony bez winy strony należą do wyłącznej oceny organu przywracającego termin. Wina nie wystąpi z pewnością w przypadku nagłej choroby, czy wypadku (np. drogowego). Termin natomiast nie podlega przywróceniu w przypadku zapomnienia o nim czy też uznania, że urząd pocztowy czynny jest do 16, a danego dnia będzie on czynny do godziny 15. W piśmie (wniosku) o przywrócenie terminu strona ma obowiązek uprawdopodobnić, że uchybienie nie nastąpiło z winy strony

Niedopuszczalne jest natomiast wniesienie o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przywrócenia terminu.

O przywróceniu decyduje organ, przed którym dokonywana jest dana czynność. W sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia.

Przywrócenia terminu dokonuje się w formie postanowienia na które służy zażalenie. Łącznie z przywróceniem terminu podatnik powinien dopełnić czynności, której przywrócenie dotyczy.

REKLAMA