REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Terminy płatności z tytułu zobowiązania mogą być ustalone umownie lub na zasadach ogólnych. W przypadku braku terminu płatności przewidzianego w umowie osoba zobowiązana powinna dokonać zapłaty na wezwanie wierzyciela. Wezwanie stosowane jest również w przypadku, gdy dłużnik nie dokonuje zapłaty w terminie przewidzianym w umowie między nim a wierzycielem. Wezwanie do zapłaty stanowić może również podstawę do wyznaczenia terminu do zapłaty, jeżeli wierzyciel nie ustala terminu jako niezwłoczny – po doręczeniu wezwania.
Niezastosowanie się do zapłaty w terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty stanowi podstawę do naliczenia odsetek za zwłokę. Po doręczeniu wezwania możliwe jest również sądowe dochodzenie roszczenia.
Naliczanie odsetek nie jest uzależnione od doręczenia wezwania w przypadku umów między przedsiębiorcami. W ich przypadku terminy naliczania odsetek wynikają bezpośrednio z przepisów prawa. W ich przypadku możliwe jest naliczanie odsetek za zwłokę również co do płatności, które nie są jeszcze wymagalne.
Odsetki w świadczeniach między przedsiębiorcami nalicza się inaczej przed i po upływie terminu płatności. Przed terminem płatności obowiązują następujące zasady:
Po upływie terminu płatności zasady są inne:
By odsetki były naliczane musi nastąpić łącznie:
Umownie wskazany termin zapłaty nie może przekraczać 60 dni liczonych od dnia doręczenia rachunku lub faktury. Jeżeli przedsiębiorcy w umowie wskażą dłuższy termin, odsetki w wysokości odsetek podatkowych liczy się już od upływu terminu 60 dni od dnia doręczenia faktury lub rachunku.
Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek bez wezwania, przysługuje od dłużnika z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.
REKLAMA