REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PDoPPW Poinformowanie dłużnika o przekazaniu praw do wierzytelności

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie. Przepis ten stosuje się odpowiednio do innych czynności prawnych dokonanych między dłużnikiem a poprzednim wierzycielem. Stąd też tak ważnym w przypadku zmiany wierzyciela pozostaje informacja przekazana we właściwym terminie dłużnikowi.

Dłużnik nie musi znać osoby nowego wierzyciela, nie musi również wyrazić zgody na zmianę. Co do poinformowania dłużnika obowiązuje zasada dobrej wiary - skoro z okoliczności towarzyszących jego zachowaniu wynika, że można wnioskować o uzyskaniu przez niego wiadomości o zmianie wierzyciela to przyjmuje się domniemanie, że uzyskał już informację o zmianie wierzyciela. Zatem dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie.

Uznaje się, że dłużnik zostaje poinformowany w chwili, kiedy mógł się zapoznać z oświadczeniem dotychczasowego wierzyciela. Nie ma znaczenia natomiast oświadczenie nowego wierzyciela. Nie ma też znaczenia forma oświadczenia, choć dla celów dowodowych przyjmuje się co do zasady przynajmniej formę pisemną.

W przypadku wysłania informacji stosuje się zasady doręczeń pism z oświadczeniem. Datą zapoznania się z informacją jest zatem termin, w którym dłużnik miał możliwość pismo odczytać - odebrać.

Jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika, jest skuteczne względem nabywcy tylko wtedy, gdy pismo zawiera wzmiankę o tym zastrzeżeniu, chyba że nabywca w chwili przelewu o zastrzeżeniu wiedział.

REKLAMA