REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

DWRR Decyzja w sprawie rozłożenia na raty płatności zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości

Rozłożenie na raty zaległości podatkowej stanowi jedną z podstawowych ulg w spłacie podatków. Pozwala ona, przy odciążeniu podatnika, wyegzekwować od niego całą wartość zaległości podatkowej. Dla podatnika ulga polega na przesunięciu zapłaty podatku na okres późniejszy bez ryzyka wszczęcia postepowania zabezpieczającego lub egzekucyjnego oraz bez obowiązku płacenia za ten okres odsetek za zwłokę. W ich miejsce podatnik zobowiązany jest jednak ponieść opłatę prolongacyjną w wysokości połowy odsetek podatkowych za zwłokę. W konsekwencji jego zaległość podatkowa powoduje na dwukrotnie niższe koszty.

Ulgi podatkowe dotyczyć mogą m.in. podatków stanowiących przychód samorządów terytorialnych (m.in. podatku od nieruchomości). W przypadku pobieranych przez urząd skarbowy podatków i opłat stanowiących w całości dochody jednostek samorządu terytorialnego, naczelnik tego urzędu może umarzać, odraczać termin zapłaty lub rozkładać na raty należności oraz zwalniać płatnika z obowiązku pobrania bądź ograniczać pobór należności wyłącznie za zgodą przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego. Na postanowienie przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego w przedmiocie ulg, nie przysługuje zażalenie.

Oprócz tego organ podatkowy może udzielać innych ulg podatkowych – zarówno na wniosek, jak i z urzędu. Na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

  1. odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  2. odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
  3. umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

REKLAMA