REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Organ administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji, stwierdza jej wygaśnięcie, jeżeli decyzja:
Organ stwierdza wygaśnięcie decyzji w drodze decyzji. Na decyzję organu I instancji, stwierdzającą wygaśnięcie służy odwołanie do organu II instancji.
Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przepisy szczególne mogą ustalać inne wymogi co do treści odwołania.
Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Wnosi się je w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie ulega wykonaniu. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji. Decyzja pozostaje jednak wykonywana przed wydanie decyzji organu odwoławczego, jeżeli podlega ona natychmiastowemu wykonaniu lub jest ona natychmiastowo wykonalna na mocy szczególnego przepisu prawa.
Odwołanie do Głównego Inspektora Pracy przysługuje od decyzji Powiatowych Inspektorów Pracy. Podstępowanie przed Głównym Inspektorem Pracy prowadzi się jako postepowanie odwoławcze, stąd organ odwoławczy wydaje decyzję, w której:
Organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przekazując sprawę, organ ten powinien wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.
REKLAMA