REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

DSZDO Decyzja w sprawie zmiany decyzji ostatecznej ustalającej łączne zobowiązanie pieniężne

Organ podatkowy ma prawo zmienić ewentualnie uchylić decyzje ostateczną w trybie, w którym nie dochodzi do zaskarżenia tej decyzji. W trybie zmiany, jej modyfikacja przeprowadzana jest przez organ, który ją wydał bez konieczności przedstawiania jej organowi wyższego szczebla.

Decyzja ostateczna, ustalająca lub określająca wysokość zobowiązania podatkowego na dany okres, może być zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli po jej doręczeniu nastąpiła zmiana okoliczności faktycznych mających wpływ na ustalenie lub określenie wysokości zobowiązania, a skutki wystąpienia tych okoliczności zostały uregulowane w przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dniu wydania decyzji. Taka sytuacja dotyczy łącznych zobowiązań podatkowych za pewien okres - np. w podatku od nieruchomości, leśnym, rolnym. Po wydaniu decyzji ustalającej podatnik ma obowiązek, po zaistnieniu okoliczności faktycznych, zawiadomić organ o tym, jak po ich zaistnieniu wygląda przedmiot opodatkowania. Na podstawie takiego zgłoszenia organ podatkowy dokonuje modyfikacji pierwotnie przekazanej podatnikowi decyzji.

Zmiana decyzji ostatecznej może dotyczyć tylko okresu, za który ustalono lub określono wysokość zobowiązania podatkowego.

Odpowiednio zmianie i uchyleniu odpowiadają również inne decyzje organu podatkowego. Decyzja ostateczna, na mocy której strona nie nabyła prawa, może być uchylona lub zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes podatnika. Natomiast decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być wyłącznie za jej zgodą uchylona lub zmieniona przez organ podatkowy, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes publiczny lub ważny interes strony.

REKLAMA